بنک کالا
فروشگاه اینترنتی مواد غذایی و بهداشتی بنک کالا
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

13 سپتامبر ، روز جهانی برنامه نویس

روز جهانی ربرنامه نویس

برنامه نویسی دنیا جدید سیستم ها، کدها! 

نحوه برگزیدن روز برنامه نویس بسیار هیجان انگیز و جالب است: به این معنی است که (۱۰۰) در مبنای ۱۶ مساوی با  عدد ۲۵۶  معادل  است، به همین جهت ۲۵۶ امین روز سال را که عموماً روز ۱۳ سپتامبر می باشد به عنوان روز برنامه نویسان نامگذاری کرده اند. از آنجا که این عدد برای صنف برنامه نویسان عددی آشنا و محبوب است، در محدوده ی ۳۶۵ روز سال، بزرگترین توان عدد ۲ می باشد (۲ به توان ۸).

 

تاریخچه روز برنامه نویس 

 در سال 2002 توسط یک شرکت روسی این روز برای اولین بار با جمع آوری امضاهایی به دولت روسیه پیشنهاد شد که سرانجام رییس جمهور وقت روسیه این روز را در سال 2009 در تقویم ملی این کشور ثبت کرد. کشورهای بریتانیا و آمریکا این راه را ادامه داده و این روز را در تقویم ملی خود ثبت نمودند.

 برنامه نویسی چه کاربردی دارد؟

جوابش خیلی واضح است! به موبایل خود نگاه کنید؛ برای تمام فعالیت‌هایی که این گوشی انجام می‌دهد، از فرستادن پیام گرفته تا اینترنت و ضبط ویدئو و شبکه های اجتماعی و …  برنامه‌ای نوشته شده است. تک تک نرم‌افزار‌هایی که در آن نصب کرده‌اید توسط برنامه نویس‌ها کدنویسی شده است.

حتی ماشین لباسشویی، یخچال‌های هوشمند هم دارای برنامه‌هایی هستند که از قبل طراحی شده‌اند. پس با در نظر گرفتن این نکات می توان متوجه شد که برنامه‌نویسی علمی است که در تمامی علوم و صنایع دیگر به کاربرده می‌شود.

در واقع برنامه نویس هایی که با نوشتن کدها دنیای امروز ما را می سازند و این نشانی از اهمیت این حرفه یا شغل می باشد. شاید در ظاهر به نظر رسد که برنامه نویسی یکی از شغل هایی است که  آسان است؛ اما کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند،از فشار ذهنی و جسمی که بخاطر این شغل متحمل می شوند خبر دارند.

در ایران نیز کمپینی برای جمع آوری امضا و در نهایت پیشنهاد به دولت برای ثبت این روز در تقویم ملی ایران راه اندازی شده است. بر اساس این کمپین ۲۵۶ امین روز سال هجری شمسی، ۱۰ ام آذر ماه، به عنوان روز ملی گرامی‌داشت برنامه‌نویس پیشنهاد شده است. البته متاسفانه این روز هنوز به ثبت ملی در تقویم شمسی، نرسیده است. برنامه نویسی در کشور ما هم رشد چشمگیری داشته است و دانشجویان این حوزه از سیستم آموزشی پیشی گرفته و با شرکت در کلاس های برنامه نویسی یا به صورت خودآموز به یادگیری در این حوزه می پردازند.

یک برنامه نویس می تواند خیلی از فعالیت های ما را این روزها راحت کند.

0
دیدگاه‌های نوشته